Jak niebieskie motyle

fruwające do gwiazd,

zabierz nas choć na chwilę

odczarować Twój świat…”

„RÓŻNI ALE RÓWNI” – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień pełen rozmów i niebieskich zabaw.

2 kwietnia w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w naszym przedszkolu podjęliśmy działania przybliżające dzieciom problematykę autyzmu ukazując, że każdy z nas jest inny, ale ma takie same marzenia i potrzeby.

W tym dniu dzieci zapoznały się z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem oraz rozbudzaliśmy tolerancję wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Charakterystycznym motywem obchodzonego dnia był kolor niebieski – niebieskie serduszka, puzzle i dłonie, które przedszkolaki wykonały samodzielnie były inspiracją do rozmów na  temat budowania postawy  akceptacji i otwartości, zrozumienia trudności z jakimi mierzą się osoby ze spektrum autyzmu.

Przedszkolaki obejrzały bajkę pt: „ Jaś i niebieskie motyle” i  dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba mająca autyzm. W tej opowieści śledzimy życie chłopca o imieniu Jaś, który jest dotknięty tym zaburzeniem. Autyzm wpływa na jego codzienne doświadczenia         i sposób postrzegania świata. Bajka ukazuje, że każdy z nas jest inny, ale równie ważny.

Wspólnie możemy budować większą tolerancję i zrozumienie wobec osób, które rozwijają się inaczej.