„…Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

Od 10  maja  w naszym przedszkolu funkcjonuje  biblioteczka przedszkolaka. Celem przedsięwzięcia jest wprowadzenie dzieci w świat literatury, zachęcanie rodziców do głośnego i systematycznego czytania dzieciom,  zachęcanie dzieci do samodzielnego korzystania z książek, zwrócenie uwagi na właściwe obchodzenie się z nimi (dbałość o czysty i estetyczny wygląd, naprawa zniszczonych książek), kształtowanie nawyku słuchania i opowiadania.

Zasady funkcjonowania przedszkolnej biblioteczki:

1.  Do kącika mamy wolny dostęp i książkę wybieramy sami   ( same).
  2. Wypożyczam jedną książkę maksymalnie na tydzień  (  jedna książka dla dziecka).
  3. Pamiętamy o terminowym zwrocie książki do PRZEDSZKOLNEJ BIBLIOTECZKI.
  4. Jestem odpowiedzialny ( odpowiedzialna ) za książkę,  szanuję ją – nie wyrywam kartek, nie zaginam rogów,  uważam, by jej    nie poplamić.
  5. Książkę – po przeczytaniu, odkładam na półkę.
  6. W przypadku zgubienia lub zniszczenia książki przynosimy inną.

Nasze przedszkole odwiedziły również   Panie  Ewa i Paulina z Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Grajewie. Panie bibliotekarki przyniosły ze sobą kilka książeczek, z których dzieci wybrały jedną, a następnie w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzenie wyobraźni. Panie  zwracały uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcały przedszkolaków do czytania książek oraz korzystania z biblioteki. Dzieci w trakcie spotkania odpowiadały na zadawane pytania, dotyczące w jaki sposób trzeba szanować książki oraz jakich zachowań należy się wystrzegać podczas czytania.

To było bardzo miłe spotkanie.

Dziękujemy!